Як приборкати високі дерева? Черешню зробимо кущем
А тепер переходимо до особливостей обрізки і формування ряду плодових дерев.
Як правило, люди хочуть мати в своєму саду невисокі дерева. З них легко збирати урожай, не забираючись на сходи. Доглядати за ними також зручно. Але далеко не кожне дерево можна приборкати за допомогою низькорослого підщепи. Черешня, абрикос і персик не піддаються такому приборкання. Але люди придумали, як можна зробити їх більш поступливими і зручними. Про це нам розповіла садівник Валентина Олександрівна Нагуманова:
Черешню зробимо кущем
Черешня сама по собі високоросла дерево. Дуже рідкісні, поодинокі сорти черешні мають невисокий середній зріст.
Щоб черешня була невисокого зручного для нас росту, треба її правильно сформувати. Є декілька типів формування цього дерева: «іспанська кущ», «кім грін буш» (КДБ) по імені австралійського агронома «короновидная», яку придумали ставропольські садівники і успішно застосовують її в своїх садах.
Сенс всіх цих формувань – щоб у черешні не залишалася одна гілка лідер, від якої відходять яруси. У цьому випадку вона виросте дуже високою і недоступною для збору врожаю. Щоб уникнути цього, потрібно замість гілки лідера зробити певну кількість рівноцінних гілок. Тоді черешня не буде занадто високою, і врожай ми зможемо збирати без праці.
Як це досягається? Розповімо по порядку.
Молоде деревце черешні, яке формується “іспанським кущем”.
«Іспанська кущ»
Відразу попереджаю, що цей метод формування застосовується на черешні, прищепленої на середньорослій підщепі. Для звичайної високорослої черешні він не підходить.
Звичайна черешня може вирости до 5-6 метрів у висоту.
А черешня, прищеплена на підщепі ВСЛ-2, виростає до 3-4 метрів. Теж виходить високе дерево. Без сходів з нього врожай не зібрати.
Тому до таких середньорослих черешням стали застосовувати формування «іспанський кущ», щоб знизити її зростання.
Формувати дерево таким чином починають з самої посадки.
Коли ми беремо річне нерозгалужене деревце черешні, ми обрізаємо його при посадці на висоті 50-60 див. Якщо деревце вже має невелику крону, то зверху прикладаємо лінійку на такому ж відстані 50-60 см, і по ній обрізаємо всі гілки.
Саджанець черешні в перший рік формування.
Навесні при початку сокоруху, сік вдаряє у верхні нирки саджанця, і на ньому утворюються 3-4 молодих втечі. Якщо дерево здорове і природні умови сприятливі, то дерево швидко відростає. До травня місяця гілки виростають на довжину 50-60 див.
У цей момент потрібно вкоротити відрослі гілки. Від місця першого зрізу відраховуємо 15-20 см з прямим стовбуром, і на цій відстані знову як по лінійці вкорочуємо усі гілочки.
Саджанець черешні у другий рік формування.
Виходить, що ті гілки, що ростуть прямо, обрізаються коротше. Ті, що ростуть в сторони під кутом, залишаються довше. Але не повинно бути гілок, які були б вище за інших.
Дерево продовжує рости. У кожній обрізаної гілки пробуджуються 2-3 верхніх бруньки, з яких виростають нові гілочки.
Якщо у нас до обрізання було 4 гілочки, то після обрізки з’явилося 8-12. Це друга хвиля росту. До осені ці гілки відростають на 50-60 див. Ми знову їх вкорочуємо по лінійці, відраховуючи 15 см по рівному стволик. Усі гілки повинні бути обрізані по одному рівню.
Обрізка саджанці черешні восени другого року.
Навесні наступного року всі пагони знову рушили в зростання. До травня місяця вони відростають на 50-60 см. І ми повторюємо всю процедуру. Виходить вже близько 25 гілок. Але нам так багато не потрібно.
Залишаємо 15-18 рівноцінних сильних пагонів. Ми ведемо селекцію гілок, залишаємо найкращі. Ті гілки, що слабші, вирізаємо. Також прибираємо ті гілки, які перехрещуються або затінюють один одного.
Завдання формування черешні «іспанським кущем», щоб в кінці операції у нас утворилося 15-18 якісних рівноцінних гілок.
Після цього ми дозволяємо дереву зрости на висоту 2-2,5 метра. Все, що виростає вище, обрізаємо, вкорочуємо, не даємо рости вище. Також можна вкорочувати гілки і з боків. Всередині крони прибираємо тонкі гілки і ті, які її загущають. Щоб кожна гілочка мала свій шлях, своє призначення, не заважали один одному.
По закінченні формування молодої черешні “іспанським кущем” деревце буде виглядати так.
Дерево виходить кругла, компактна, невисоке, схоже на кущ.
За допомогою цієї формування дерево раніше вступає в плодоношення. Для збирання врожаю вам не потрібна сходи. Так як плоди виростають не на тонких гілочках, а на товстих пагонах, то стають більшими в півтора рази.
«Кім грін буш» (КДБ)
При цьому типі допускається формування як на середньорослій, так і на високому підщепі.
Принцип її такий же, як і в «іспанському кущі». Тільки при цьому формуванні ми залишаємо не 15-18, а 20-25 гілок, можна і більше.
Так як черешня щеплена на більш потужному підщепі – антипке або дикої черешні, які корінням проникають глибоко в землю, дерево виростає потужна, тому воно може прогодувати поживними речовинами більшу кількість гілок.
Черешні, сформовані за типом “кім грін буш”.
Коли на залишених стовбурах будуть формуватися бічні гілочки, їх можна зрізати не на кільце, а на невеликі пеньочки. На цих пенечках будуть формуватися плодові бруньки. Якщо будемо залишати всі бічні гілки, то крона вийде занадто загущеною.
Після формування потрібної кількості гілок ви вже не дозволяєте рости гілкам занадто високо, щоб вони не перевищували висоту 2,5-3 метри.
«Короновидная»
Ця формування черешні дещо складніше. За тією ж схемою, що і «іспанський кущ», формуємо 20-30 пагонів. Після цього ми перестаємо вкорочувати гілки, і даємо їм рости вільно у висоту до 4-х метрів.
Але на кожній з цих гілок не повинно бути взагалі ніяких відгалужень. Їх обламують, коли вони утворюються. Нахиляємо гілку і всі молоді пагони прибираємо.
Виходить така корона з гілок, схожа на довгу мітлу. Але від своєї ваги ці гілки можуть розвалюватися і ламатися, особливо під час сильного вітру. Щоб цього не сталося, гілки таких черешень зв’язують мотузкою по колу в пучок.
Черешні, сформовані за типом “короновидной”.
Черешня, сформована таким чином, швидко вступає в плодоношення. На кожній з таких гілок зав’язується за півтора-двох кілограмів плодів. Ось і уявіть, одне таке дерево може дати 40 і більше кілограмів черешні.
Ви підходите до дерева, перед вами 20-30 чотириметрових гілок, навантажених великими плодами. Кожну гілку ви нахиляєте на себе і обриваєте. Не потрібна ніяка сходи.
У такий плоди черешні в півтора рази більші, ніж у звичайної. Такими вони зростають тому, що плодушки відходять не від дрібних гілочок, а від великої гілки. Вони отримують більше харчування.
З часом ці гілки стають дуже товстими і можуть ламатися при зборі урожаю, коли ми їх нахиляємо. Тому через 5 років зростання потрібно щорічно по 1-4 зрізати гілки на висоту 20-30 см Під час збирання врожаю зрізали, плоди обібрали.
На ці зрізаних гілках з’являються молоді пагони. Залишаєте по одному найкращому втечі і також формуєте їх у великі гілки без бічних відгалужень. Таким чином, йде омолодження. Причому нові гілки відростає швидко, так як дерево вже потужне. За п’ять років ви омолодите всю корону. При цьому плодоношення не зменшується, а дерево омолоджується.