Вирощуємо цілих два врожаї картоплі за один сезон
Добрий день, мій читач. Існують такі сорти картоплі, з яких можна буде отримати цілих два врожаї за один сезон. Такі сорти висаджують, як правило, весною, після чого збирають урожай, деякі бульби якого зможуть стати посадковим матеріалом для отримання ще одного урожаю до осені.
Яким чином отримати урожай картоплі на ранніх термінах
Для того щоб перший урожай дозрів настільки рано, наскільки можливо, необхідна процедура яровизації. Вона полягає в тому, що перед висаджуванням бульб картоплі їх розміщують в ящиках, а потім посипають вологими тирсою. Робиться це за 10-20 днів до запланованої висадки. За такий проміжок часу бульби вже обзаведуться корінцями і паростками. Збереження посадкового матеріалу варто забезпечувати при позитивних температурах від 10 до 12 градусів. Процедура яровизації дозволить прискорити процес отримання врожаю на цілих два тижні.
Друга висадка картоплі
Збір посадкового матеріалу для повторної висадки варто проводити в момент цвітіння. Найчастіше цвітіння припадає на місяць червень або ж на початок липня. При цьому ранній збір весняної посадки гарантує менша кількість хворих або вироджених бульб картоплі.
Для посадкового матеріалу підійдуть бульби картоплі, які ще не зовсім дозріли. При терті з таких бульб без особливого зусилля повинен сходити шар шкірки.
Для «пробудження» посадкових бульб необхідно виконати нескладне дію: злегка надрізати кожен відібраний бульбу. Ніж для цього повинен бути гостро заточений, а також продезинфікований рожевим розчином марганцівки. Після виконання поставленого завдання бульби краще всього замочити в стимулююче зростання розчині. Рекомендовані стимулятори росту: «Реастім» + «Гіберелін», а також «Фумар».
Готується цей розчин так: 50 мг «Гіббереліну» і 0,5 л «Реастима»/2 р «Фумара» розчиняються в 10 л води. У готовий розчин бульби опускають лише на пару хвилин, після чого негайно розсаджують в грунт.
Одним з найважливіших умов, що гарантують отримання швидких і якісних сходів, є висаджування картоплин в день складання.
Якщо у ваших планах висадка другого врожаю картоплі на те ж місце, звідки зібраний перший урожай, необхідно його добре підготувати. Для цього обраний ділянку ретельно перекопується і удобрюється одним із класичних засобів: аміачною селітрою, сечовиною або золою. Далі, вибрані і вже готові бульби висаджуються в ряди, при цьому необхідно не забувати про їх підгортанні після висадки.
Для другої посадки рекомендується вибирати середні бульби картоплі, вага яких варіюється в межах 40-50 р. Найбільш відповідний час для повторної посадки – перший тиждень липня. Розміщення бульб необхідно проводити в траншеях глибиною до 10-12 см, а відстань між бульбами підтримувати в межах 70 див.
Якщо ви стикаєтеся з великою масою комах-шкідників, обробіть кущі картоплі будь-яким системним інсектицидом (наприклад, «Актара» або «Конфидором»).
Процес збирання картоплі
Збір першого врожаю картоплі найчастіше проходить у вересні-жовтні. За два тижні до передбачуваного дня проведення робіт в обов’язковому порядку скошується бадилля. При цьому затягувати зі складанням до перших заморозків не варто: так вам дістануться переохолоджені картоплини, зберігання яких проходить не так добре, як хотілося б.
Як тільки зібрані бульби, їх необхідно 2 або 3 тижні перетримати на карантині в мінливому сховище. Температура такого приміщення не повинна бути менше 15 °С. протягом цього часу бульби покриються більш щільним шаром шкірки, що полегшить в подальшому знаходження можливих захворювань.
Перш ніж прибирати другий урожай на зиму, його необхідно перебирати. Бульби, які внаслідок механічних впливів виявилися пошкодженими або ж виросли іншої форми, потрібно залишати на зберігання в окремому від здорових місці.
Який сорт можна вибрати для двох врожаїв
Для збору цілих двох урожаїв за один сезон необхідно вибирати ті сорти, бульби яких можна прибирати вже через 45-60 днів.
Жуковський ранній
Даний сорт картоплі зріє в ранні терміни, що робить його придатним для повторної висадки. Бульби виростають ніжно-рожевого відтінку, мають червоні «очі» і білу м’якоть.
Врожайність: 300 кг/100 кв. м.
Маса бульби: 130-150 р.
Дозрівання: через 50-65 доби.
Імпала
Є ультраранніх сортом картоплі, при цьому відрізняється від інших сортів своєї непоганий лежкістю. Крім усього іншого, неймовірно урожайний. Шкірка і м’якоть має жовтий відтінок, бульби добрі на смак. Так як вміст крохмалю в такому сорті невелика, картопля є малокалорійним.
Врожайною: 550-620 кг/100 кв. м.
Маса бульби: 90-150 р.
Дозрівання: через 45-55 доби.
Беллароза
Є раннім сортом картоплі, швидко дозріває. Має цупку шершаву шкіру, забарвлення бульб червонувата. М’якоть світло-жовта. Найбільш стійкі до будь-яких механічних пошкоджень, з легкістю переносять зберігання взимку.
Врожайність: 250-350 кг/100 кв. м.
Маса бульби: 115-210 р.
Дозрівання: через 45-60 діб.
Аріель
Є ультраранніх сортом картоплі. Підходить для повторної висадки, також відрізняється своєю непоганий лежкістю. М’якоть бульб світло-жовтого відтінку.
Врожайність: 400-600 кг/100 кв. м.
Маса бульби: 90-120 р.
Дозрівання: через 45-50 діб.
Олена
Є ультраранніх сортом, що дозрівають вже через 45 днів після висадки. Має шкірку червоного відтінку, а м’якоть – білого. Прекрасно зберігається і найбільш стійкий до більшості захворювань, як вірусних, так і грибкових.
Врожайність: 300 кг/100 кв. м.
Маса бульби: 110 р.
Дозрівання: через 45-60 діб.
Таким чином, завдяки повторній висадці ви отримаєте подвійний урожай картоплі, що не може не радувати будь-якого садівника.