Тільки заморозки залишають нас без абрикосів і персиків?
Часто можна почути, що в цьому році немає врожаю абрикосів або персиків з-за того, що квіти загинули через поворотних заморозків. Так, заморозки, часто залишають нас без врожаю абрикосів і персиків. Але не вони одні є причиною такої ситуації. Грибкове захворювання – моніліоз і курчавість листя часто буває гірше заморозків. У цьому я переконався, коли став регулярно захищати сад цієї напасті. В результаті абрикоси і персики у мене тепер є практично кожен рік. Хоча весняні заморозки нікуди не поділися.
Поворотні весняні заморозки – далеко не єдина причина, по якій ми залишаємося без врожаю абрикосів і персиків. Є у них вороги і поопасней морозів.
Як захистити свій сад від цих небезпечних грибкових захворювань і бути кожен рік з урожаєм нам розповіла садівник з Армавіра Валентина Нагуманова:
Завтра абрикос у вас розквітне. А прийдуть наші помічники – запилювачі бджоли, які на своїх лапках можуть принести спори грибкових захворювань, того ж моніліозу. Вони ж всі відвідують рослини – і здорові, і хворі. Варто спорами гриба монілії потрапити на квіти здорового дерева і все, моніліоз вразить це дерево.
Як ні сумно, але найчастіше грибкові захворювання приносять на плодові дерева наші помічники запилювачі – бджоли.
Моніліоз – це одне з найбільш неприємних грибкових захворювань, від якого найбільше страждають кісточкові культури (абрикоси, персики, вишні, черешні, сливи).
Від цієї хвороби у них утворюється судинна непрохідність. Сьогодні у вас абрикос цвів, весь був як молоком облитий. А вранці дивіться – ніби його хто напалмом спалив. Всі квіти і листочки на гілочках зів’яли. Це моніліальний опік. У дерева судини, як у нас людей. І коли у нас утворюється тромб, то нам кінець. З деревом також виходить. Грибок монилия затромбовивает судини дерева і уражені гілки засихають.
Так виглядає уражений моніліозом абрикос.
Семечковим (яблуні, груші) ця хвороба також властива, але там вона виражається в появі гнилі і концентричних кіл на плодах, плоди засихають і залишаються висіти на гілках.
Так виглядає персик уражений кучерявістю листя.
Як боротися з цим захворюванням?
По-перше, потрібно обробляти дерева мідьвмісними препаратами, що містять іони міді, і восени – в листопаді-грудні, в залежності від погоди, і ранньою весною (можна в лютому), поки не розпустилися бруньки. Для цього використовують мідний купорос, купроксат, оксихлорид міді, хом, оксихом. Іони міді, потрапляючи на дерево, прилипають до нього, і весь сезон вбивають грибки монілії.
Розповім, як діє такий захист.
Щоб численні грибкові захворювання не напали на дерева, потрібно ще восени, в листопаді, коли більша частина листя вже облетіло з дерев, зробити так зване «блакитне обприскування», яке захищає дерева іонами міді. Гриби дуже бояться міді, терпіти її не можуть.
Раніше для цього застосовували бордоську рідину. Але її не всі вміють правильно робити. Вона агресивна для обприскувачів, забиває їх. Зараз для цього існує багато мідьвмісних препаратів: купроксат, абига-пік, оксихом, хлорокис міді. Для осіннього обприскування застосовують максимальну дозу, прописану в інструкції препарату.
Часто люди для цього використовують мідний купорос. Але сам по собі водний розчин мідного купоросу стікає і не дуже затримується на дереві. Ви можете використовувати його, але можете не отримати очікуваного результату. Мідьвмісні препарати більш надійні, так як в своєму складі містять прилипач, який затримує іони міді на дереві.
Але краще всього зробити обробку саду баковою сумішшю двох таких засобів, як абига пік і препарат № 30.
Завдання цієї обробки саду – ліквідувати зимуючих шкідників у вигляді дорослих особин, яєць, лялечок, коконів, перекрити їм кисень, впливати на їх хітиновий покрив. А також знешкодити спори грибкових захворювань.
Обидва названих препарату не отруйні і не представляють ніякої небезпеки для людини. На 10 літрів води потрібно 50 гр абига пік, та 500 гр препарату № 30. Поясню, як вони діють.
Абига пік – це медьсодержащій препарат, який ефективний проти грибкових захворювань і самого страшного з них моніліозу, який найбільш яскраво проявляється на абрикосі.
Препарат № 30 складається з суміші мінеральних масел, і діє проти маси ранніх шкідників: щитівок, кліщів, медяниць, білокрилок, тепер до них додаються мармурові клопи і цикадки білі.
Якщо ми потрапляємо на шкідників цією сумішшю мінеральних масел, вона відразу огортає комаха тонкої повітронепроникною плівкою. Комахою стає нічим дихати, і вони гинуть. Якщо потрапляємо на кладку яєць, з них вже нічого не вилупиться.
Але майте на увазі, що мова йде не просто про обприскуванні, а про купанні дерев цим розчином. Якщо ми просто обризгаем цим розчином дерево, ефект буде мінімальний. Головне, щоб вся рослина покрилася плівкою.
Після цієї обробки дерева стають липкими, до них прилипає пил, і вони виглядають дивно. Але це звичайне їх стан після такої операції.
Препарат № 30 виступає як прилипач для абига пік. Завдяки йому іони міді добре прилипнуть до дерева і успішно відіб’ють атаку грибів, спори яких в таку погоду розносяться вітром.
Захищати абрикос від моніліозу потрібно в самий момент початку її цвітіння.
Потім, коли на дереві розпускаються бутони, обробки мельсодержащими препаратами проводити не можна, тому що мідь спалить листя і квіти. Є для цього інші препарати: Хорус, Скор, Місяць транквіліті. Коли потрібно працювати цими коштами?
Для початку зрозуміємо суть зараження дерева грибами монілії. Його розносять бджоли, комахи-запилювачі. Вони роблять добро, і не знають, що шкодять. Розквітли перші квіти, прилетіла бджола і принесла на своїх ніжках монилию. На наступний день дерево вже заражене.
Тому потрібно зловити момент, коли бутони на дереві висунулися і ось-ось розквітнуть, але ще не розкрилися. У цей момент і потрібно обробити сад. Якщо стоїть прохолодна погода, потрібно обробити Хорусом, який працює за низьких температур від +4 градусів. Якщо вже тепло вище + 15, то використовуйте Скор або Місяць транквіліті. Тоді ймовірність того, що дерева у вас захворіють моніліозом, буде зведена до мінімуму.
Якщо якісь гілки все-таки виявилися пошкодженими моніліозом і «згоріли», їх потрібно зрізати по неушкоджені ділянки. Зрізане необхідно прибрати з саду, щоб грибок не заразив здорові рослини, і спалити.
Ці обробки потрібно провести 2-3 рази з інтервалом в тиждень залежно від стану рослини. При цьому, краще чергувати препарати. Наприклад, якщо ви в перший раз застосували Хорус, то наступного разу, використовуйте Скор.
Захист абрикосів і персиків від грибкових захворювань дозволить вам кожен рік бути з урожаєм, незважаючи на весняні заморозки.
Аналогічні обробки проводяться і на персику проти кучерявості листя, якупровокує голосумчатий гриб в період ранньої весни.
Навіть якщо після обробок на персику будуть залишатися окремі кучеряве листя, ви врятуєте урожай. У протилежному випадку, якщо дерево не захищено, разом з ураженими листям осиплеться і велика частина зав’язі.
Якщо персик і абрикос у вас запущені і хронічно хворіють моніліозом і кучерявістю листя, то можна провести навесні (у квітні) їх оздоровлення з допомогою препарату Превікур енерджі.
Робимо розчин у пропорції 10 мл препарату на 10 літрів води. У діаметрі метра від стовбура дерева робимо 3-4 ямки. Виливаємо в них приготований розчин. Препарат добре прочистить судини дерева і проведе його оздоровлення.