Сім’я — головні правила морального виховання дітей
В першу чергу необхідно навчити дитину в повсякденному житті керуватися правилом: «Стався до інших людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе». Слід навчити його співчувати, обмірковувати свій наступний крок, вплив своїх вчинків на його подальшу долю і долю навколишніх.
Велике місце у розвитку вдачі у дитини займає атмосфера, яка панує в сім’ї. Оточений турботою і любов’ю дитина вчиться співчувати людям, він набуває чуйність по відношенню до інших. В сім’ї маленька дитина отримує свої найцінніші перші уроки життя.
Моральність людини визначається трьома основними складовими:
- мотивацією, яка спонукає людину зробити якісь дії;
- емоціями, завдяки яким у людей формуються почуття до навколишньої дійсності;
- раціональністю.
Діти переймають багато якості і модель поведінки від тих людей, з якими проводять найбільше свого часу, тобто від батька і матері. Між ними завжди повинні бути доброзичливі і дружні стосунки, злагода, взаємоповага. Головна мета батьків полягає в тому, щоб допомогти своїм дітям розібратися, що є добро і зло, навчити його моральним якостям.
В сім’ї людина здобуває основні риси свого характеру, отримує знання про мораль, моральних якостях. У сім’ї формуються інтереси людини. Найбільше значення для формування у дитини основних життєвих правил має його сім’я. Виховання ґрунтується на єдності слова і справи. Якщо слова батьків розходяться з тим, що вони роблять, їх виховний процес буде мати мало ефекту. Щоб виховати дитину, мами з татами повинні виховати себе.
Буде дуже добре, якщо в родині декілька дітей. У тому випадку, якщо у пари тільки одна дитина, батькам не варто робити його центром всесвіту. При подібному розвитку подій дитина виросте глибоко аморальним людиною.
До моральних якостей відносяться:
- чуйність (здатність зрозуміти скрутне становище іншої людини і допомогти їй в міру своїх можливостей);
- не шкодити іншому, а по можливості допомогти.
- мати уявлення про добро і зло, робити вчинки і коригувати свою поведінку, керуючись даними поняттями.
Закони, за якими має будуватися моральне виховання дітей:
- У обох батьків повинні бути однакові правила для дітей.
- Дитину змалечку потрібно привчати до праці, до роботи.
- До дітей потрібно ставитися з любов’ю, ласкою, хвалити, коли того заслуговують.
- Взаємоповагу всіх членів родини один до одного.
- Однакове розподіл матеріальних засобів для дітей.