Основні види мотивації і їх вплив на наше життя. Знаєш їх?!
Мотивація. . . Що ми знаємо про мотивації? Це щось, що змушує нас діяти, бути активними, досягати своїх цілей, це наше сконцентроване увагу, це те, що нами рухає.
А ще ми знаємо, що мотивація це штука складна і нам її постійно не вистачає для реалізації якихось своїх планів.
Розглянемо деякі види мотивації, які допоможуть нам краще зрозуміти її механізми, принципи роботи, і, може бути, ми краще зрозуміємо себе?
Мотивація це те, що змушує нас діяти, наприклад, потреби, виділені Маслоу.
Звичайно, коли хочеться їсти і пити, це хороший привід піднятися з дивана і що-небудь приготувати. Звідки ж береться мотивація? Зовні чи зсередини.
Іншими словами, мотивація може прийти до нас з навколишнього світу (зовнішня мотивація), а може народитися десь у нашому мозку (внутрішня мотивація).
Наведу приклади. От якщо начальник додає вам зарплату, то це зовнішня мотивація, тобто хтось із навколишнього світу, в даному випадку начальник, дав вам певну інформацію до роздумів.
Припустимо, що робота вам ніколи особливо не подобалася, може бути, ви навіть збиралися йти, і тут така пропозиція. Цілком можливо, що осмисливши ситуацію, що склалася, ви вирішите продовжити роботу в компанії, адже гроші завжди потрібні.
Чи з’явилося у вас бажання працювати в нецікавою сфері?
Мабуть, ні, але вас все-таки замотивировали зовнішні обставини. І до тих пір, поки ваше внутрішнє я буде тягнутися до хорошого заробітку, ситуація буде стабільною. Начальник знайшов спосіб мотивувати нас на роботу, а ось бажання отримувати багато грошей – це вже наша внутрішня мотивація.
Ми для себе вирішили, що це важливо, самі вирішили, ніхто нас не пхав і не змушував так думати, це бажання народилося десь всередині нас. Правда тепер виникла боротьба мотивів. І працювати вже зовсім не подобається, але гроші платять хороші.
Що ж буде далі?
Залежить від сили мотивації на гроші, адже часто трапляється так, що якщо ходити на роботу як на каторгу, то вже ніщо не допоможе, або, навпаки, при наявності сильної волі, можна допрацюватися до ненависті до справи і до того ж отримати невроз. Ось в цьому і є основна різниця. Якщо друг запросив вас в кіно, і вам самим вже дуже захотілося, то це зовнішня мотивація, мабуть один так захоплююче розповідав, що ви перейнялися цією ідеєю до глибини душі. Товариш, напевно, вміє переконувати.
Або реклама по телевізору була, ну така красива, що ви тут же побігли купувати квитки на сеанс, це теж зовнішня мотивація. Якщо ж ви, сидячи вдома у зручному кріслі, подумали, що давненько не були в кіно, і так сильно вам захотілося раптом щось подивитися, то це ваша внутрішня мотивація заявила про себе. Адже вас на ці думки ніхто і ніщо не спонукало, просто захотілося і все, це ваше власне бажання.
Яке значення це має для повсякденного життя?
Внутрішня мотивація, як правило, сильніше зовнішньої. Якщо ми самі для себе вирішили що-то, швидше досягнемо результату, ніж під впливом будь-яких подразників. Варто поміркувати, чого ж ми хочемо самі в цьому житті і чого ми хочемо, тому що інші так сказали. Ще мотивація буває позитивною і негативною.
Якщо взяти приклад з начальником, то це буде виглядати приблизно так: буду добре працювати, отримаю премію, буду погано працювати, звільнять і не запитають, чи хочу я цього чи ні. Мабуть, роз’яснювати де тут позитивна мотивація, а де негативна, не має сенсу. У повсякденному житті варто пам’ятати, що застосовувати тільки негативну або тільки позитивну мотивацію, не слід. У першому випадку сформуєте загнанность у другому вседозволеність. Важливо грамотно чергувати.
Які ж існують види?
Мотивацію можна розділити на стійку і нестійку. Стійка мотивація існує у всіх нас і визначається нашими потребами. З потребами взагалі жарти погані, це основа життя. Якщо хочеться їсти, а це одна з наших основних потреб, то з’являється і мотив, знайти їжу. І тут вже питання нашого виживання, мотивація приходить сама.
Складніше у нас відносини з нестійкою мотивацією. Саме до неї у нас виникає безліч питань. Наприклад, як же її, нарешті, утримати, адже вона така нестійка! До нестійкої мотивації можна віднести наше бажання схуднути або кинути курити. Так, мета начебто є, але не кинувши палити негайно тут і зараз, нічого страшного з нами не станеться. Тому, таку мету, необхідно постійно підживлювати, використовуючи свою внутрішню або зовнішню мотивацію.
мотивація
Інтерес до цілі не повинен пропадати, інакше ми постійно будемо зриватися, знову починати, а, у підсумку, можемо зовсім закинути цю ідею. Крім усього перерахованого вище можна виділити мотивацію збереження та мотивацію досягнення. Якщо вже ми щось маємо, то у нас йди менше сил і енергії на утримання положення, ніж якщо б ми домагалися цього заново.
На роботі вже звична і знайома обстановка, ми знаємо, що необхідно робити, якісь дії доведені до автоматизму, все знайоме і звичне. Але влаштовуючись на нову роботу, ми витратимо багато сил і енергії на те, щоб звикнути до інших людей та інших обов’язків. Всі ми підсвідомо розуміємо, як складно почати щось заново, але навряд чи пов’язували це розуміння з мотивацією.
Мотивація супроводжує нас у житті завжди. Може бути, ми самі іноді не усвідомлюємо, як вона з’являється і як впливає на наше життя. Будемо прагнути дізнатися про себе трохи більше.